خطا های ورزش حرفه ای بسکتبال

اشتراک گذاری مطلب

زمان :

مسابقات بسکتبال در چهار زمان ده دقیقه ای مفید برگزار می شود که به هر یک از این ده دقیقه ، یک کوارتر می گویند . منظور از زمان مفید این است که در صورت توقف بازی یا خروج توپ از میدان ، زمان متوقف می شود و با شروع مجدد بازی ، زمان به جریان می افتد . بازیکنان در بین دو کوارتر ، دو دقیقه امکان استراحت دارند اما استراحت بین کوارتر دوم و سوم ( بین دو نیمه ) 15 دقیقه است . هر تیم پس از تصاحب توپ باید طی هشت ثانیه توپ را از خط مرکز زمین عبور دهد و وارد زمین حریف کند .

تیمی که در پایان 4 کوارتر امتیاز بیشتری کسب کند ، برنده است اما در صورت تساوی ، پنج دقیقه وقت اضافی به تیم ها داده خواهد شد . در صورت تساوی مجدد ، پنج دقیقه وقت اضافی دیگر و …… این اوقات اضافی ادامه می یابد تا اینکه یکی از دو تیم برنده شود . تیم ها 24 ثانیه فرصت دارند تا توپ را به سوی دروازه ی حریف پرتاب کنند . در غیر این صورت ، توپ به رقیب داده خواهد شد . بازیکنان حق ندارند برای پرتاب پنالتی یا طی بازی ، بیشتر از پنج ثانیه وقت تلف کنند .

زمین :

برای تورنمنت های المپیک و قهرمانی جهان ، زمین بسکتبال باید 28 متر طول و 15 متر عرض داشته باشد .سالن قانونی دارای حداقل 7 متر ارتفاع و نور کافی و مناسب برای انجام مسابقات است . خط کشی زمین باید با محل استقرار تماشاچیان و تابلو های تبلیغاتی دست کم 2 متر فاصله داشته باشد . عرض خطوط کنار زمین 5 سانتی متر است و به گونه ای رسم می شود که کاملا قابل رویت باشد . دقیقا در مرکز زمین دایره ای به شعاع 80 / 1 متر رسم می شود . همچنین خط عرضی ، زمین را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کند .

اشتراک گذاری مطلب
تلگرام
واتساپ
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هیئت بسکتبال استان خوزستان
اطلاع از جدیدترین اخبار با عضویت در خبرنامه هیئت بسکتبال استان خوزستان

مقالات مرتبط