برگزاری مسابقاتی با عنوان فیبا کاپ

phpThumb_generated_thumbnailjpg (1)

لحظه به لحظه با جام ملتهای آسیا (۱۵۵)

 جزئیات سیستم رقابتی بسکتبال از سال ۲۰۱۷
رقابت های ملی بسکتبال از سال ۲۰۱۷ با حذف جام ملت های آسیا به شیوه غیرمتمرکز برگزار می شود. به این ترتیب چین یا فیلیپین آخرین قهرمان جام ملت های آسیا لقب می گیرند.
به گزارش خبرنگار اعزامی فدراسیون بسکتبال؛ ناکامی سیستم رقابتی فعلی بسکتبال از چند سال قبل مسئولان فدراسیون جهانی را به فکر ایجاد تغییراتی در سیستم رقابتی این رشته انداخت.
مسئولان فیبا امسال این تغییرات را تصویب کرده و به تمام فدراسیون های ملی ابلاغ کردند. تغییرات سیستم رقابتی بعد از اتمام دوره چهار ساله ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ اجرایی می شود.
بر این اساس جام ملت های ۲۰۱۵ آخرین دوره این رقابت ها به شمار می رود و از سال ۲۰۱۷ تمام کشورها شانس میزبانی رقابت های ملی را به صورت غیرمتمرکز پیدا می کنند.
** آسیا چلنج در سال ۲۰۱۶
طبق سیستم رقابتی فعلی بسکتبال، دوازده تیم از قاره های مختلف به بازی های المپیک ۲۰۱۶ راه پیدا می کنند. یک تیم از قاره آسیا به صورت مستقیم راهی المپیک می شود و ۳ تیم بعدی به تورنمنت های انتخابی راه پیدا می کنند.
پیش از این در سال برگزاری جام جهانی یا المپیک، مسابقاتی هم با عنوان فیبا آسیا کاپ در قاره آسیا همزمان با قاره های دیگر برگزار می شد. با توجه به تغییرات سیستم رقابتی بسکتبال، مسابقات آسیا کاپ سال آینده به آسیا چلنج تغییر نام می دهد و تیم های آسیایی بر مبنای این رقابت ها دسته بندی می شوند.
۱۶ تیم در دسته اول و ۸ تیم در دسته دوم آسیا جای می گیرند.
**استراحت در یک تابستان
مسئولان فدراسیون جهانی راه حلی هم برای جلوگیری از فرسایش ستاره های بسکتبال پیدا کرده اند. به این ترتیب بازیکنان یک فصل تابستان کامل در هر دوره چهار ساله استراحت می کنند.
***آغاز سیستم رقابتی جدید از سال ۲۰۱۷
سیستم رقابتی جدید بسکتبال از ماه نوامبر ۲۰۱۷ آغاز می شود. ۲ تیم قاره اقیانوسیه به ۱۴ تیم قاره آسیا می پیوندند تا در یک دوره ۱۵ ماهه به صورت رفت و برگشت با یکدیگر مسابقه دهند و در نهایت به جام جهانی ۲۰۱۹ و فیبا آسیا کاپ ۲۰۲۱ راه پیدا کنند.
۱۶ تیم در دسته اول آسیا به چهار گروه چهار تیمی تقسیم می شوند و هشت تیم هم به طور همزمان در دسته دوم آسیا رقابت می کنند.
***مسابقات رفت و برگشت
مسابقات رفت و برگشت در دسته اول قاره آسیا بعد از گروه بندی ۱۶ تیم از ماه نوامبر ۲۰۱۷ آغاز می شود.
هر تیم با ۳ تیم هم گروهی خود به صورت رفت و برگشت مسابقه می دهند. اولین مسابقه رفت و برگشت تیم ها در ماه نوامبر و در فرصتی ۹ روزه برگزار می شود.
هر تیم در این ۹ روز یک بار میزبان و یک بار میهمان هم گروه خود خواهد بود. به این ترتیب مسابقات مرحله اول در ۳ فرصت ۹ روزه تا سال ۲۰۱۸ پی گیری می شود.
*** نحوه صعود تیم ها به جام جهانی ۲۰۱۹
صعود به جام جهانی ۲۰۱۹، طبق سیستم رقابتی جدید فیبا تا ۱۵ ماه به طول می انجامد. جزئیات دقیق سیستم رقابتی جدید فیبا در منطقه آسیا به شرح زیر است:
– ۱۶ تیم آسیایی از ماه نوامبر ۲۰۱۶ رقابت خود را در چهار گروه A،B،C و D آغاز می کنند.
– هر تیم در مرحله اول ۳ دیدار رفت و برگشت با تیم های هم گروه خود برگزار می کند.
– ۳ مسابقه رفت و برگشت مزبور در ماه نوامبر ۲۰۱۷ و ماه های فوریه و ژوئن ۲۰۱۸ برگزار می شوند.
– ۳ تیم برتر هر گروه در پایان مرحله اول به دور دوم صعود می کنند.
– ۱۲ تیم راه یافته به مرحله دوم در دو گروه E و F جای می گیرند. رقابت های مرحله دوم از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ آغاز می شود.
– هر تیم در این مرحله نیز ۳ مسابقه رفت و برگشت با تیم های هم گروه جدید خود برگزار می کنند. این مسابقات در ماه های سپتامبر و نوامبر ۲۰۱۸ و فوریه ۲۰۱۹ برگزار می شوند.
– ۳ تیم برتر گروه های E و F در پایان مرحله دوم به صورت مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۹ صعود می کنند و یک سهمیه باقیمانده هم به برنده دیدار تیم های چهارم گروه های E و F اختصاص پیدا می کند.
– جام جهانی ۲۰۱۹ در ماه سپتامبر برگزار می شود.
***۳۲ تیم در جام جهانی ۲۰۱۹
فدراسیون جهانی بسکتبال دو تغییر عمده در جام جهانی این رشته ایجاد کرده است. جام جهانی بسکتبال طبق تقویم قبلی باید در سال ۲۰۱۸ برگزار می شد؛ اما فیبا برای خروج از سایه جام جهانی فوتبال تصمیم گرفت که دوره بعدی جام جهانی در سال ۲۰۱۹ برگزار شود.
همچنین تعداد تیم های حاضر در جام جهانی از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافته است.
جام جهانی ۲۰۱۹ در یک دوره ۱۶ روزه برگزار می شود.
** نحوه انتخابی المپیک ۲۰۲۰
بازی های المپیک توکیو ۲۰۲۰ درست یک سال بعد از جام جهانی بسکتبال برگزار می شود. به این ترتیب جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ حکم انتخابی المپیک را پیدا می کند.
تیم برتر قاره آسیا و تیم برتر اقیانوسیه به طور مستقیم راهی المپیک ۲۰۲۰ می شوند. سایر تیم ها در ماه ژوئن ۲۰۲۰ فرصت پیدا می کنند که در تورنمنت های انتخابی المپیک، شانس صعود خود را امتحان کنند.

 بازی های المپیک توکیو هم در ماه آگوست ۲۰۲۰ برگزار می شود.
** فیبا آسیا کاپ ۲۰۲۱
فدراسیون جهانی بسکتبال با توجه به حذف جام ملت های قاره های مختلف در سال ۲۰۲۱ مسابقاتی با عنوان فیبا کاپ برگزار می کند.
مسابقات قاره آسیا با عنوان فیبا آسیا کاپ برگزار می شود. این رقابت ها حکم انتخابی هیچ مسابقاتی را ندارد؛ اما با حضور نمایندگان قاره های آسیا و اقیانوسیه اعتبار زیادی به عنوان جایگزین جام ملت های آسیا پیدا می کند.
۲۴ تیم آسیایی از ماه نوامبر ۲۰۱۹ برای راهیابی به مسابقات آسیا کاپ وارد رقابت های انتخابی می شوند و در نهایت ۱۶ تیم به این رقابت ها راه پیدا می کنند.
سیستم رقابتی بسکتبال به همین شیوه در سال های ۲۰۲۱ به بعد ادامه پیدا می کند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.